Eestis levib väga laialdaselt koroonaviiruse omikroni tüvi ning ka õppeasutustes on nakatumine kiirelt kasvanud. Jätkame kiirtestimist ning kanname maske. Rasket haigestumist aitab vältida tõhustusdoosi tegemine.
Uuest nädalast muutub ka õpilaste lihtsustatud karantiini kord, millega muutub isolatsiooni lõpetamine õpilaste jaoks edaspidi lihtsamaks.
Kiirtestimine üldharidus- ja kutsekoolides
Järgmisel nädalast testime kooliperet üks kord nädalas ning kui koolis on viiruse levik laialdane, siis kaks korda nädalas. Viimase kahe kuu jooksul koroona läbipõdenuid ei ole vajadust testida.
Muudatused õpilaste lihtsustatud karantiinis
Alates esmaspäevast, 24. jaanuarist saavad koolilapsed lõpetada lihtsustatud karantiini senise PCR-testi asemel 5. päeval tehtava antigeeni kiirtestiga. Uus kord puudutab kõiki kuni 2021/2022. õ-a 19-aastaseks saavaid üldharidus- või kutsekoolide õpilasi, kes ei ole vaktsineeritud ega COVID-19 haigust läbi põdenud.
- Kui pärast lähikontakti toimumist 5. päeva hommikul tehtud antigeeni kiirtest on negatiivne, siis 5.–7. päeval tohib õpilane käia üksnes koolis ja osaleda huvihariduses ning noorsootöös. Muud tegevused, kus kontrollitakse COVID-tõendit, nagu kinos, teatris, kontserdil, muuseumis, spaas, kohvikus käimine, on seitsme päeva jooksul pärast lähikontakti keelatud. COVID-19 sümptomite ilmnemisel tuleb õpilasel jääda koju ja võtta ühendust perearstiga.
- Kui 5. päeval tehtud kiirtest on positiivne, peab võtma ühendust oma perearstiga või helistama perearsti nõuandeliinile 1220, et saada saatekiri PCR-testile.
- Kui õpilane testida ei soovi, tuleb tal viibida seitse päeva pärast lähikontakti karantiinis.
- Kui vaktsineerimata/põdemata õpilane tuleb reisilt, peab ta neli päeva veetma eneseisolatsioonis. Viiendal päeval saab ta end testida antigeeni kiirtestiga. Kui test on negatiivne ja õpilasel ei ole haiguse sümptomeid, tohib ta edasised kolm päeva minna üksnes kooli ja osaleda huvihariduses, noorsootöös.
- Vaktsineeritud või viimase kuue kuu jooksul COVID-19 haiguse läbipõdenud lähikontaktsed õpilased ei pea jääma karantiini, aga on soovitav neil samuti viie päeva jooksul jälgida tervist ja vältida mittevajalikke kontakte.
Tõhustusdoosid ja vaktsineerimistõendi kehtivus
Palume kõigil, kellel on tõhustusdoosi aeg kätte jõudnud, teha tõhustusdoos, et omikroni tüve ülikiire leviku tõttu oma tervist kaitsta. Tõhustusdoosi tegemise aeg sõltub sellest, millise vaktsiiniga ollakse eelnevalt vaktsineeritud ning kas koroona on läbi põetud. Tõhustusdoosi tegemise aega saab määrata koroonakaitse kalkulaatori abil või pidades nõu perearstiga.
Koroonakaitse kalkulaator annab lihtsa ülevaate läbitud vaktsineerimiskuuri, tõendi kehtivuse ja järgmise vaktsineerimise soovitusliku kuupäeva kohta.
Valitsus lühendas vaktsineerimistõendi kehtivusaega ühelt aastalt 9 kuule, otsus jõustub 1. veebruarist. Muudatus tähendab, et inimese vaktsineerimiskuurist ei tohi tõendi kehtimiseks olla möödas rohkem kui 270 päeva. Praegu Eestis kehtivate korralduste järgi kehtib tõhustusdoos üks aasta.
Laste vaktsineerimine
Eestis saab lapsi vaktsineerida alates 5. eluaastast. Alla 12aastaseid lapsi vaktsineerivad perearstid. Suurem osa lastest põeb koroonat küll kergelt või sümptomiteta, kuid mõni võib ka raskelt haigestuda. Samuti aitab laste vaktsineerimine kaitsta nende pereliikmeid, nii riskirühma kuuluvaid kui ka väiksemaid õdesid-vendi, keda ei saa veel vaktsineerida. Lisainfot leiab siit.
Maskide kandmine
Maskide kasutamine siseruumides vähendab viiruse levikut ja nakatumisohtu. Soovitame õpetajatel, juhendajatel ja noorsootöötajatel kanda maski. Maski soovitame tungivalt kanda õppeasutuses ka õpilastel, eriti olukordades, kus puutuvad kokku eri klasside õppurid.
Lisainfot koroona teemade kohta leiab ministeeriumi kodulehelt: www.hm.ee/et/koroona
Küsimuste korral palume pöörduda: info@hm.ee või telefonidel 5690 0353 ja 5690 0340.
Haridus- ja Teadusministeerium