HTMi infokiri /soovitused haridusasutustele uuel aastal

Lüheneb karantiiniperiood
Alates 10. jaanuarist lüheneb koroonaviirusega nakatunu lähikontaktse karantiini, välisreisilt riiki saabumise eneseisolatsiooni ning laste ja noorte lihtsustatud karantiini kestust kümnelt päevalt seitsmele. Lähikontaktist seitsmenda kuni kümnenda päevani on tungiv soovitus jälgida tähelepanelikult oma tervist ja võtta kasutusele kõik nakkusohtu vähendavad abinõud. Vaktsineeritud inimestele ja 6 kuu jooksul koroona läbi põdenud inimestele jätkuvalt isolatsiooninõuet pole, küll aga soovitus lähikontaktsena jälgida hoolikalt oma tervist.

Tõhustusdoosid ja vaktsineerimistõendi kehtivus
Palume kõigil, kellel on tõhustusdoosi aeg kätte jõudnud, teha tõhustusdoos, et omikroni tüve ülikiire leviku tingimustes oma tervist kaitsta. Tõhustusdoosi tegemise aeg sõltub sellest, millise vaktsiiniga on vaktsineeritud ning kas koroona on läbi põetud. Iga inimene saab hinnata oma tõhustusdoosi tegemise aega koroonakaitse kalkulaatori abil või pidades nõu perearstiga. Koroonakaitse kalkulaator annab lihtsa ülevaate läbitud vaktsineerimiskuuri, tõendi kehtivuse ja järgmise vaktsineerimise soovitusliku kuupäeva kohta. Tuletame ka meelde, et valitsus lühendas vaktsineerimistõendi kehtivusaega ühelt aastalt 9 kuule, otsus jõustub 1. veebruarist.  Muudatus tähendab, et inimese vaktsineerimiskuurist ei tohi tõendi kehtimiseks olla möödas rohkem kui 270 päeva. Tõhustusdoosi kehtivus on praegu Eestis kehtivate korralduste alusel üks aasta.

Laste vaktsineerimine
Eestis saab lapsi vaktsineerida alates 5. eluaastast. Alla 12aastaseid lapsi  vaktsineerivad perearstid. Suurem osa lastest põevad koroonat küll kergelt või ilma sümptomiteta, kuid mõned lapsed võivad ka raskelt põdeda. Samuti aitab laste vaktsineerimine kaitsta nende pereliikmeid, nii riskirühma kuuluvaid kui ka väiksemaid õdesid-vendi, keda ei saa veel vaktsineerida. Soovitame haridusasutuses vaktsineerimise võimaluste kohta teavet jagada. Lisainfot leiab siit.

Maskide kandmine
Maskide kasutamine siseruumides vähendab viiruse levikut ja nakatumisohtu. Soovitame õpetajatel, juhendajatel ja noorsootöötajatel kanda maski. Maski soovitame tungivalt kanda õppeasutuses ka õpilastel, eriti alates 7. klassist ning olukordades, kus puutuvad kokku eri klasside õppurid.