Jalgrattaõnnetused

Head lapsed ja lapsevanemad!

Saabunud kevad ja soojad ilmad on tänavatele toonud nii suured kui väikesed jalgratturid. Kahjuks on aga viimastel nädalatel sagenenud jalgrattaõnnetused ja just sellised, kus teguriks
on jalgratturi kogenematus linnaliikluses, sõiduvahendi valitsemisoskus või sõitja enda tähelepanematus. Jalgrattur nii nagu ka jalakäija on liikluses alati kaitsetum pool ja seeläbi on
jalgrattaõnnetuse tagajärjed ratturile alati rasked.

Et kõik saaksid tervelt ja turvaliselt saabuvat suve nautida panime teie jaoks kokku mõned olulised punktid. Palun võtke aega, rääkige rattasõidureeglid kodus läbi ja olge ka ise eeskujuks, ikka nii, et suuremad eeskujuks väiksematele.

Selleks, et liikluses oleks võimalik oma sõiduvahendit kontrollida, peab ratas olema sõitjale sobiva suurusega, mugav ning varustatud kõigi vajalike elementidega – töökorras pidurid, signaalkell, kodarahelkur, ees valge ja taga punane helkur ning pimedal ajal ees valge ja taga punane tuli.

Rattakiiver on Eestis kohustuslik kuni 16 aastastele aga soovitame nii linnaliikluses kui maanteel nii jalg –kui tõukerattaga sõites kanda kiivrit igas vanuses ratturitel. Alates 10. eluaastast võivad jalgratturid sõita sõiduteel, võimalikult paremal pool teeääre lähedal. 10- kuni 15-aastastel ratturitel on sõiduteel sõitmiseks vajalik ka jalgratta juhiluba. Nooremad kui 10-aastased jalgratturid võivad sõita ainult kõnniteel, jalgteel, jalgratta- ja jalgteedel ja õuealal.

Sõidutee ületuskohale lähenedes vähendage kiirust, et jõuaksite liiklusolukorda hinnata ning et ka lähenev autojuht teid õigeaegselt märkaks. Enne sõidutee ületamist peatu, veendu, et ohtu ei ole, loo autojuhiga silmside ja alles siis ületa teed.

Reguleerimata ülekäigurajal peab arvestama, et jalgrattalt maha tulemata pole jalgratturil ülekäigurajale lähenevate juhtide suhtes eesõigust (jalgratturile peab andma teed vaid pööret
lõpetava sõiduki juht). Kõige ohutum sõidutee ületamise viis on alati ratast kõrval lükates. Kergliiklusteel liigeldes peab rattur arvestama jalakäijatega, möödudes neist vasakult poolt, sõites jalakäija kiirusega ning varakult oma lähenemisest rattakellaga märku andes.

Kui olete otsustanud jalgratta asemel elektrilise tõukeratta kasuks, siis palun veenduge, et saate ratta valitsemisega hakkama. Pealtnäha habras ja vaikselt surisev liiklusvahend võib oskamatu käsitlemise korral tema omaniku elu ja tervise tõsiselt ohtu panna. Meeles peab pidama seda, et tõukerattaga sõites kehtivad nii sõitjate turvalisusele kui liiklusreeglitele samad nõuded mis jalgrattaga sõites ja palun tuletage lastele meelde kindel reegel TÕUKERATTAL EI TOHI SÕITA KORRAGA ROHKEM KUI ÜKS INIMENE.

Head suured ja väikesed ratturid palun ärge kandke liikluses kõrvaklappe. Kõrvaklappidest kostuv lemmikmuusika muudab teie teekonna eriti ohtlikuks sest liikluses toimetulekuks vajate nii kuulmis kui nägemismeelt aga kõrvaklappidest tuleva muusika tõttu võib kuulmata jääda lähenev sõiduk.

Suur tänu, et võtsite aega, selle kirja läbi lugesite ja lastega ka läbi arutasite.

Turvalist liiklemist!

Hannes Kullamäe
Liiklusjärelevalvekeskus juht
Korrakaitsebüroo
Põhja prefektuur