Jutuvestmisfestival Ööbikuööd viib kuulaja maagilisse lugude maailma

Jutuvestmisfestival Ööbikuööd viib kuulaja maagilisse lugude maailma

Eesti Rahvakultuuri Keskuse

Eesti Rahvakultuuri Keskuse jutuvestmisfestival “Ööbikuööd” on pärimuslike lugude, muusika ja maagilise miljöö festival, mis ootab külalisi 11. ja 12. juunil Tallinna neljas erinevas paigas.

Esinevad suurepärased jutuvestjad ja muusikud Polina Tšerkassova, Erki Kaikkonen, Jaak Känd, Silver Sepp, Maaja Hallik, Juhan Suits, Indrek Koff ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusikud. Vanalinna jutupesad asuvad Eesti Loodusmuuseumi hoovis, Raamatupoes READ ja Eesti Lastekirjanduse Keskuses ning viimane õhtu viib külastajad Paljassaare lummava maastiku keskele lugusid nautima ja öiseid linnuhääli kuulama.

„Rahvakultuur hõlmab endas väga rikkalikku maailma. Lugude jutustamine on vaimse kultuuripärandi väärtuslik valdkond, millega hoitakse elus jutuvestmise traditsiooni. Nii ongi festivali peamiseks eesmärgiks panustada meie rahvakultuuri olulise osa – jutuvestmise säilimisse ning väärtustamisse.

Soovime, et festivalist saaks tore traditsioon, mis peale linnulaulu kuulamise toob kokku ka lugude jutustajad ning kuulajad. Nii saame üheskoos edasi kanda kogemusi, teadmisi ja väärtushinnanguid,“ ütleb Eesti Rahvakultuuri Keskuse direktor Kalle Vister.

Sündmuse erinevaid osi kokku pannes, on mõelnud nii lastele, noortele, peredele kui ka jutuvestmistraditsioonist sügavuti hindajatele külalistele.

„Viime kuulajad ja esinejad erinevatesse vestmise õhkkonnaga kokkusobivatesse keskkondadesse ning loome erilise miljöö lugudesse sukeldumiseks. Lisaks hoogsatele jutuvestmiskontsertidele toimub mitmeid põnevaid eriprojekt.

Näiteks salvestab Jaan Tootsen külaliste Polina Tšerkassova ja Indrek Koffiga Laste Ööülikooli saate, kus teemaks muinasjutu vestmine ja lugude jutustamine laiemalt. Raamatupoes READ toimub muinasjuturaamatute näitus-müük ja Paljassaares võetakse

Eesti Loodusmuuseumi direktor Asta Tuusti juhtimisel ette valgete ööde loodusretk helide maailmas,“ toob festivali eestvedaja, Eesti Rahvakultuuri Keskuse suulise pärandi spetsialist Maili Metssalu välja festivalis leiduvaid eriilmelisi ettevõtmisi.

Lisaks saab kuulata Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia pärimusmuusika tudengeid. „Noored pärimusmuusikud tulevad publiku ette oma hingepillidega ja puhuvad nendesse oma lood,“ täpsustab Metssalu. „Kuidas jutustada pilliga lugu” on koolitööst väljakasvanud kontsert, kus noored ja andekad muusikud panevad proovile nii sooloesinemise närvi kui loovad ka üheskoos laiemaid kõlaruume.

Neile, kes soovivad jutuvestmist omal häälel proovida, on mõeldud Polina Tšerkassova jutuvestmise töötuba Eesti Loodusmuuseumi ruumides.

„See on eriline võimalus väikeses seltskonnas õppida jutuvestmise tavasid ja nõkse. Teada saab ka seda, kust lugusid meie ümber leida ning kuidas neid põnevalt edasi rääkida. Töötuba kestab kaks tundi ja kohtade arv on paraku piiratud,“ sõnab Matssalu.

 

Tule kuulama ja koge, kuidas lood Sind kanda võtavad!
Piletid ainult Ticketerist!

 

Esinejatest lähemalt:

Polina Tšerkassova ja Silver Sepp SiSeMaailma Purjekal

Ööbikuöödel esinevad Paljassaare imelisel mereäärsel maastikul ühisel jutuvestmiskontserdil kaks rändurit ja vägevat loojat – Polina ja Silver. Polina Tšerkassova on jutuvestja, muusik ja antropoloog, kes põimib kaugetelt maadelt toodud tõsielulugusid ja muinasjutte oma erinevatel haruldastel pillidel loodud muusikaga. Polina on pärit jutuvestjate suguvõsast ja ta uurib lugude, helide ja kuulamise mõju inimestele, kandes edasi suulise kultuuri traditsiooni ja kaasaegset jutuvestmist. Silver Sepp on trubaduur ja fantaasiapillivirutuoos, kes võlub helisid esemetest, mis pole tüüpilised muusikainstrumendid, vaid pillideks muutuvad vana võrguhark, puupakud, veepudelid ja suusad. Silver loob hetkes ja ühendab endast nii poeesiat kui maailmatunnetusega muusikat.

Erki Kaikkonen – Elukutseline elu-uurija ja müstiline jutuvestja

Erki räägib lugudevestmisest: „Nii kaua kui on elanud inimene, on elanud temas ka huvi ja armastus lugude vastu. Tänapäeval vestavad lugusid raadio, televiisor, ajalehed, raamatud ja internetiavarused. Ennemuiste tõid lugusid inimesteni jutuvestjad. Lugusid, põnevaid lugusid – neid, mis äratavad taas meis uinunud elutarkusi ja avavad südameid. Traditsiooniline jutuvestmine on žanr, mis minu ligi 10-aastase jutuvestmise kogemuse põhjal puudutab südameid, haarab kaasa ja inspireerib endiselt inimesi kõigis vanustes!“

Jututaat Jaak Känd – MUINASJUTUPAAT

Jaak Känd Pärnumaalt on aastakümneid jutte rääkinud ja suunanud jutuvestmise juurde ka meie nooremaid lugudesõpru. Jututaat räägib erinevate rahvaste muinasjutte ja nende rahvaste juurde sõidetakse  koos ühise muinasjutupaadiga üle merede.

Näitleja Maaja Hallik ja eesti muinasjutud

Näitleja ja maailmarändur Maaja Hallik sai muinaslugude poolt võlutud juba lapsepõlves ja loeb oma väikeses raamatupoes READ ette kõige lemmikumaid eesti muinasjutte. See pisike pood Tallinna vanalinna südames on kogu oma olemusega üks lummav ja eriti sobilik paik muinasjuttude kuulamiseks.

Asta Tuusti loodusretk ööhäälte maailma

Eksklusiivne võimalus koos Eesti Loodusmuuseumi direktori Asta Tuustiga rännata öises Paljassaares ja kuulata, mida loodus meile kõneleb ning mida selle kohta on öelnud vanarahvas. Asta on aastakümneid keskkonnahariduse ja looduse populariseerimise alal tegutsenud ning üheks tema salaarmastuseks on olnud rahvakultuur. Seega ühendab Asta Tuusti sel retkel oma kaks lemmikut valdkonda.

Juhan Suits “Lõputa lood”

Juhan Suits on jutusoonel sündinud muusik ja maailmarändur, kes oma erinevatelt kontsertreisidelt on kohvritesse kaasa toonud eriskummalisi ja ennenägematuid pille, mille saamislugusid ta kuulajatega heal meelel jagab. Kuulda saab erinevaid kõlavärve, millele ei sarnane ühegi tänapäevase instrumendi hääl.

EMTA pärimusmuusika tudengid

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia tudengid on üks vägev kamp noori, kellel eesti pärimus südames ning kelle esituses kuuleme nende endi kõige lemmikumaid lugusid nii pillidel, häälel kui ka sõnades.

 

KAVA

Reede 11. juuni

1. 11:00 AVAMINE ja Laste ööülikooli salvestus KUTSETEGA
Eesti Lastekirjanduse keskus
2. 15:00 Muinasjuturaamatute näitusmüük TASUTA
Raamatupood READ
Eesti muinasjutte loeb näitleja Maaja Hallik
Kohtade arv piiratud
3. 18:00 Jutuvestmiskontsert
Eesti Loodusmuuseumi hoov
Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia pärimusmuusika tudengid “Kuidas pilliga lugu rääkida?”
Erki Kaikkonen “Lood suurtele ja noortele”
Juhan Suits “Lõputa lood”

Sooduspilet õpilastele-pensionäridele 5€ / täispilet 10€

 

Laupäev 12. juuni

1. 11:00 Kogupere jutuhommik TASUTA
Raamatupood READ
Jututaat Jaak Känd
Erinevate rahvaste lood “JUTUPAAT”
Kohtade arv piiratud
2. 12:00 Polina Tšerkassova jutuvestmise töötuba
Eesti Loodusmuuseum
Pilet 30€ Kohtade arv piiratud
3. 15:00 Eesti muinasjutte loeb näitleja Maaja Hallik TASUTA
Raamatupood READ
Kohtade arv piiratud
4. 19:00 LÕPETAMINE Jutuvestmiskontsert Paljassaare poolsaarel
Jutuvestja Polina Tšerkassova
Silver Sepp SiSeMaailma Purjekas
Pilet 8/15€ (alla 12 tasuta)
5. 21:00 Ööhääled Paljassaare loodusrajal TASUTA
Retkejuht Asta Tuusti Eesti Loodusmuuseumist

 

Fotol Polina Tšerkassova

Lisainfo
Maili Metssalu
suulise pärandi spetsialist
telef 5860 5191
maili.metssalu@rahvakultuur.ee
www.rahvakultuur.ee