Laste Ööülikooli loengud 4.-8.jaan kl 18:45 Vikerraadios

Alates esmaspäevast, 4.jaanuarist on Vikerraadios neljal õhtul kl 18:45 eetris koostöös Rohelise kooli programmiga valminud Laste Ööülikooli uued saated.

esmaspäev, 4 jaanuar 2021
loomaökoloog Tuul Sepp „Kuidas tuli esimene loom?”
Esimese looma – plaatlooma ehk teaduskeeles naastlooma avastamisest ja uurimisest. Kuidas tekkisid hulkraksed organismid? Miks maailma vanim loom on endiselt alles, tegutseb ja toimetab, kuigi näiteks dinosaurused on ammu välja surnud?

teisipäev, 5. jaanuar 2021
zooloog ja mereteadlane Randel Kreitsberg „Kalade elu vee all ja maa peal”
Kalade imeline maailm – kuidas kalad hingavad, kuidas vee all omavahel suhtlevad? Kas kalad saavad ka maa peal elada? Aga puu otsas? Kuidas leiab
kala üles oma sünnipaiga, ka tuhandete kilomeetrite kauguselt?

kolmapäev, 6. jaanuar 2021
arahnoloog ehk ämblikuteadlane Mart Meriste „Sinasõprus lülijalgsega”
Kuidas tervitada sajajalgset, aga tuhatjalgset? Kuidas näevad maailma putukad? Miks ämblikul on binokkel ja kärbsele maitseb kaka? Ja ometi – kuigi meie elukeskkonnad, maailmataju ja maitsed on nii erinevad, oleme elusolenditena kõik väga sarnased. Väikesed kui suured. Üks ei ole teisest halvem ega parem. Kuidas hoida, kuidas mõista?

neljapäev, 7. jaanuar 2021
füüsik Jaak Kikas „Vikerkaarest”
Valgus kui elektrivälja ja magnetvälja paaristants. Kuidas valge valgus saab endas sisaldada erinevaid värve? Kuidas tekib vikerkaar? Miks vikerkaar
ennast kunagi kätte ei anna? Vikerkaar kui elu sümbol.